Podle účelu využití jsou tak k dostání LPG láhve různě velké, o různé hmotnosti plynu. U některých z nich lze vybírat mezi variantami plněnými propan-butanem a čistým propanem a také verzemi ocelovými a kompozitními. Portál Dům&Zahrada.cz přinesl praktický přehled, komu se která plynová láhev hodí.

2kg láhev

Ideálním přenosným zdrojem propan-butanu pro kempování, kutilské aktivity nebo pro provoz menších plynových zařízení jako vařič, ohřívač, lampa nebo opalovač je plynová láhev obsahující 2 kg plynu.

5kg láhev

Stále oblíbenější je pětikilové láhev, jejímž typickým příkladem využití jsou zahradní grily. Na spotřebič se už na rozdíl od 2kg láhve připojuje gumovou tlakovou hadicí přes regulátor tlaku. Díky své velikosti se láhev vejde do většiny plynových grilů, nižší hmotnost oproti často využívaným desetikilovým láhvím umožňuje snadnější manipulaci.

Někteří dodavatelé nabízejí i odlehčené ocelové 8kg láhve nebo kompozitní 7,5kg láhve. Stejně jako 5kg láhve jsou většinou plněny čistým propanem.

10kg láhev

Desetikilová plynová láhev představuje základní a nejběžnější typ určený pro široké použití v domácnosti, pohostinství i průmyslu. Velmi oblíbená je pro sporáky, zahradní grily a mobilní ohřívače. Desetikilové láhve se plní propan-butanem i čistým propanem, a kromě ocelových existují i láhve z kompozitního materiálu.

Velmi oblíbené jsou tyto láhve u majitelů karavanů a obytných vozů. V průmyslu se pak desetikilové láhve často využívají pro pohon vysokozdvižných vozíků, jde však o speciální láhve upravené pro použití ve vodorovné poloze, ze kterých se odebírá kapalná fáze.

33kg láhev

Při odběru většího množství energie je optimální 33kilogramová LPG láhev. Vhodná je ve stavebnictví na izolační práce, temperování a vytápění staveb a sociálních zařízení, na tavení asfaltů při údržbě silnic, pro řezání a svařování kovů. Uplatňuje se také v restauracích a dalších větších gastropodnicích, a to k vaření, ohřívání vody i topení. Vytápění a energii pro plynové spotřebiče zajistí také v menších domech, mobilheimech nebo chatách. Láhve lze lehce spojit do baterií od 2 do 8 kusů přes speciální automatický ventil, který zabezpečí nepřetržitý odběr energie.