Více než 60 % tuzemských budov bylo postaveno nebo výrazně zrekonstruováno již před rokem 1990, a právě pro tyto objekty typické vyšší tepelnou ztrátou je vytápění plynem nejekonomičtější variantou. Do staré kotelny nejlépe „pasuje“ stacionární plynový kotel.
Alternativou zemního plynu je zejména v neplynofikovaných lokalitách kapalný propan (LPG). Skladuje se v plynovém zásobníku poblíž vytápěného objektu, kam je dodáván autocisternou.
Kotel na zemní plyn nebo LPG: Jaký je rozdíl?
Moderní plynový kotel lze přepnout ze zemního plynu na spalování LPG jednoduše, rozhodně nevyžaduje žádný zásah do konstrukce. Kupříkladu společnost Thermona uvádí, že při požadavku spalovat propan se provede softwarové nastavení a seřízení spalování, případně se u kotlové jednotky navíc pouze vymění tzv. clonka.
Kotel závěsný nebo stacionární?
Pro běžné domácnosti se ve většině případů používají plynové kotle závěsné. Pro využití v kotelnách, kde dochází k nahrazení původního kotle na tuhá paliva, je však často vhodnější tzv. stacionární kotel.
„Stacionární kondenzační plynové kotle nalézají uplatnění při rekonstrukcích, kdy se dají vhodně umístit na místo stávajícího kotle. Typicky se jedná o místnosti se sníženými stropy, jako jsou suterény a sklepy. Stacionárnímu provedení jsou uzpůsobeny veškeré ovládací prvky, které jsou přesunuté na horní stranu kotle,“ vysvětlil Michal Řezanina.
Zdroj: Nazeleno.cz / Povinná odstávka kotlů zvyšuje zájem o plynové vytápění. Vedle zemního plynu roste i využití LPG