Oblíbené SUV Toyota RAV4 Hybrid, jehož přestavbu na LPG realizovala strakonická společnost Autogas Centrum Plus pod záštitou České asociace LPG (ČALPG), prošlo dalším novinářským testem. Jak vůz hodnotí Garáž.cz?

Toyota RAV4 s hybridním pohonem na plyn by mohla mnoha lidem dávat smysl. A to zejména těm, kteří jezdí hodně, vč. firemních flotil. Jde o spalovací motor rodiny A25A o objemu 2,5 litru, který se ve vozech Toyota nebo Lexus objevuje naladěný na různé výkony od 131 do 181kW. Kombinuje přímý a nepřímý vstřik paliva. „Vozy na tomto základu se na LPG běžně přestavují, aktuálně přestavujeme Toyotu Highlander, nedávno jsme stavěli i celou firemní flotilu vozů Toyota Camry,“ uvedl Marek Osvald, jednatel a vedoucí provozu společnosti AUTOGAS CENTRUM PLUS.

Hybrid s duálním vstřikováním přestavěný na LPG

Pokud jde o použitou techniku přestavby na LPG u Toyoty RAV4 Hybrid, tak vzadu místo rezervy je umístěná velká toroidní nádrž GZWM ZTW o udávaném objemu 55 litrů plynu. Použitá je řídicí jednotka BRC Maestro, reduktor EVP-500, vstřikovače BRC MY09, multiventil BRC Europa 3 a přípojka Tomasetto AT08.

redakčním testu Garáž.cz se dozvíte, jak se systém popral s duálním vstřikováním spalovacího motoru (přímé i nepřímé) a ještě hybridním pohonem. Je to složité řešení a hned vás určitě napadnou dvě věci – jak se chladí benzinové vstřikovače přímého vstřiku a jak se daří „vyrábět“ plyn, když klidně polovinu času jízdy spalovací motor neběží, a neohřívá se tak reduktor.

Jaká byla spotřeba?

Celkem projela Garáž.cz 36,63 l plynu a 2,77 l benzinu za 490 km. Spotřeba LPG tak vychází na 7,48 l / 100 km, spotřeba benzinu na 0,57 l / 100 km. Při ceně 16,90 Kč za litr plynu se tak projelo 619 Kč na plyn, při ceně 39,40 Kč za litr pak 109 Kč za benzin.

Každý kilometr tedy vyšel na 1,49 Kč. Na plyn připadá 1,26 Kč na km a na benzin 0,23 Kč na km. Když to zjednodušíme, každý kilometr vyjde na jednu korunu a padesát haléřů při cenách z konce dubna 2024. Benzin se na kilometrových nákladech podílí zhruba 15 %, i když na objemové spotřebě jen 7,6 %.

Další redakční testy vozu Toyota RAV4 Hybrid LPG

LPG přestavba hybridní Toyoty: Jde to! Jaké jsou první zkušenosti?

VIDEO: Martin Vaculík ze Světa motorů testuje Toyotu RAV4 hybrid LPG