Díky nezávislosti na distribuční síti se LPG láhve těší oblibě u podnikatelů v gastronomii, kteří využívají láhve plněné čistým propanem například v občerstveních s kebabem, pizzeriích i v dynamicky rostoucím segmentu street food.

Ve srovnání s elektřinou kuchaři oceňují nejen příznivější cenu LPG, ale i praktičnost spočívající ve snadné regulaci plamene. Podle dodavatelů dlouhodobě roste spotřeba LPG i počet podnikatelů, kteří propanové láhve využívají.

Street food jede na propan!

Mezi typické odběratele z pohostinství patří bistra nabízející třeba kebab nebo tacos, palačinkárny, pizzerie či další stánky s občerstvením, ale i kavárny či pražírny kávy. S rozmachem street foodu pak přibývají i noví odběratelé, kteří provozují tzv. food trucky.

„Pro naše fungování je plyn v tlakových láhvích klíčový, protože food truck už ze své podstaty může být těžko připojen na rozvody zemního plynu,“ říká Peter Szamuhel, který provozuje vyhlášený brněnský Būcheck.

Būcheck zvítězil v nové kategorii Hvězda street foodu ankety Zlatý kuchař, kterou pořádá časopis Gastro a Hotel.

Propan-butan nebo čistý propan?

Namísto klasické směsi kapalného propanu a butanu se tlakové láhve dnes již většinou plní výhradně čistým propanem. Ten je výhřevnější, jeho spalováním nevznikají jedovaté oxidy síry a nezanechává skvrny třeba na hrncích a dalším nádobí.