Jak uvedl ve své tiskové zprávě Český plynárenský svaz (ČPS), prodej plynových kotlů i počet smluv o zavedení zemního plynu průběžně roste. Současně narůstá počet opětovně zprovozněných, takzvaných mrtvých přípojek. Zvýšený zájem o další plynofikaci registruje také společnost GasNet, která je provozovatelem největší plynárenské distribuční soustavy v České republice.

Přestože Česká republika patří k nejvíce plynofikovaným zemím v Evropě, i zde existuje nemálo oblastí, kde plynová distribuční soustava není dostupná. A nejde jen odlehlé horské či příhraniční oblasti. Podle údajů Českého statistického úřadu je podíl neplynofikovaných obcí velký například ve Středočeském i Jihočeském kraji. V okresech Příbram, Rakovník, Benešov a Tábor není distribuční síť dostupná přibližně pro 80 % obcí. Podobně je na tom rovněž okres Pelhřimov v kraji Vysočina.

Řešením pro neplynofikované lokality je zásobník na čistý propan

Alternativou zemnímu plynu je v neplynofikovaných oblastech propan-butan (LPG). V tomto případě se ale zpravidla používá čistý propan dodávaný do zásobníku, který se nachází na pozemku poblíž domu.

TIP: Na kolik vyjde investice do propanového vytápění?

Zásobník je možné umístit na povrchu pozemku, ale i zapustit pod zem. Také poptávka po instalaci zásobníků na propan u rodinných domů je v poslední době rekordní.

Více informací přináší portál TZB-info.cz: Přípojky zemního plynu i zásobníky na propan přibývají. Plyn má navzdory cenám perspektivu.

Napište si do kalendáře: webinář Vytápění LPG – 24. 11. 2021

Webinář je ZDARMA, pořádá TZB-info ve spolupráci s Českou asociací LPG.
Webinář se koná 9:40–12:00, bude přístupný na YouTube kanálu TZB-info s diskusí pro přihlášené na MS Teams.
Pozvánka a program v článku Vytápění LPG, listopadový webinář TZB-info a České asociace LPG.