Jaký nový kotel nejlépe vybrat, aby se snadno ovládal a jeho provoz nestál majlant se můžete dočíst v říjnovém vydání Blesk Bydlení. Předseda představenstva ČALPG a odborník na oblast LPG Jiří Karlík radí, jak využívat plynové topení, i když není k dispozici přípojka zemního plynu.

Máte starý kotel na uhlí? Od září roku 2022 si v něm nezatopíte

Provozujete doma kotel vyrobený před rokem 2000? S velkou pravděpodobností ho budete muset do dvou let vyměnit za moderní zdroj tepla. Pokud bydlíte v Praze, musíte si pořídit ekologičtější kotel už nyní. Obecní vyhláška zakazuje topení kotli na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy od letošního října. Nabízí se však spousta alternativ. Čekáte-li od kotle i teplou vodu, pořiďte si přístroj s vestavěným či externím zásobníkem nebo takový, který vodu ohřívá prů-tokově. A jak výkonný má nový kotel být? Ideálně požádejte o výpočet odborníka. Čistě pro orientaci se uvádí, že výkon pro vytopení jednoho m2 v novostavbě je 70–80 W, u starších nemovitostí s většími tepelnými ztrátami až 160 W.

Topení plynem je jednoduché a čisté doma i venku, neboť do ovzduší uniká jen minimum spalin. Nyní jsou k dostání takřka výhradně moderní kondenzační kotle, které dosahují neuvěřitelné účinnosti až 103 % díky tomu, že využívají kondenzační teplo spalin. Je to ideální volba pro podlahové vytápění. Při koupi berte v potaz i minimální výkon – čím je udávané číslo menší, tím lépe. Kotel se nespíná tak často a snižuje se spotřeba paliva. Životnost těchto kotlů je patnáct až dvacet let.

Ne všude je ale dostupná plynová distribuční síť

Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy. Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 % obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.

TIP na článek na Novinky.cz: Plynové topení i bez přípojky s využitím plynových zásobníků

Lokality „bez zemního plynu“ v ČR

OkresPočet neplynofikovaných obcíPodíl neplynofikovaných obcí
Příbram9881 %
Rakovník6680 %
Pelhřimov9478 %
Tábor8678 %
Benešov8877 %
Mladá Boleslav8571 %
Klatovy6468 %
Písek5168 %
Nymburk5968 %
Český Krumlov3166 %

Zdroj dat: ČSÚ

Jak využívat plynové topení bez nutnosti přípojky zemního plynu radí v aktuálním vydání Blesk Bydlení Jiří Karlík z ČALPG:

Propanový zásobník, LPG

Zdroj: Blesk Bydlení 10/2020


Zdroj: Blesk Bydlení 10/2020