Staré kotle na tuhá paliva musejí být odstaveny z provozu do konce září 2022. Nabízí se tak příležitost přechodu na moderní a čistý způsob vytápění, jakým může být plyn nebo tepelné čerpadlo. V oblastech bez plynofikace a u starších domů, kde nedává tepelné čerpadlo smysl, lze využít plyn ze zásobníku – LPG ve formě čistého propanu.

Plyn nebo tepelné čerpadlo?

Povinná odstávka se týká kotlů na tuhá paliva, které nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu. Topení plynem ale není samozřejmostí. V některých regionech – a nejde jen o horské příhraniční oblasti – není přípojka plynu dostupná. Podle Českého statistického úřadu se to týká v největší míře obcí ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Tepelné čerpadlo se pak zase nehodí pro starší energeticky náročnější domy. Jak uvedl pro EkonomickyDenik.cz Aleš Fojtík z portálu Srovnejto.cz, tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění. Ve starších domech, které mnoho tepla propustí zdmi a okny, a proto jej také potřebují mnoho aktivně vyrobit, je výhodnější plyn.

Propan – plyn ze zásobníku

Pokud tedy nemáte v dosahu distribuční soustavu zemního plynu (nebo by bylo zbudování nové plynové přípojky neúnosně drahé) a tepelné čerpadlo ve vašem případě nedává smysl, řešení stále existuje. Využít lze plyn ze zásobníku – čistý propan –, který v praxi vychází jen o málo dráž než obvyklejší zemní plyn.

TIP: Jaké jsou výhody čistého propanu?

Počáteční investice do propanového vytápění

V případě zásobníku o objemu do 5 metrů krychlových u rodinného domu s vytápěnou plochou mezi 100 a 200 metry čtverečními se počáteční investice v současnosti rámcově pohybuje od 85 do 143 tisíc korun včetně DPH.

Vyplývá to z kalkulace společnosti Sidomont, která provádí montáže rozvodů vody, kanalizace, plynu a vytápění včetně veškerých revizí a zkoušek. Kalkulace zahrnuje vše až „po kotel“.

Naproti tomu u tepelného čerpadla je nutné počítat s počáteční investicí minimálně 250 tisíc korun. Konkrétní kalkulace oslovené společnosti Sidomont pro tepelné čerpadlo pak v obdobném případě vychází na téměř 290 tisíc korun.

Více informací naleznete na webu EkonomickyDenik.cz: Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Kdy se vyplatí topení plynem a kdy tepelné čerpadlo?