Mezi novými odběrateli zkapalněného propanu (LPG) pro vytápění dominují domácnosti ve starších energeticky náročnějších stavbách, kde se dosud topilo pevnými palivy. Není divu, protože plynové vytápění považují odborníci za optimální řešení právě pro starší domy s vyššími úniky tepla. Výhodou LPG je nezávislost na distribučních sítích, což ocení lidé v neplynofikovaných lokalitách, ale i tam, kde se nevyplatí budovat novou přípojku zemního plynu.

Pokud se vás týká povinná odstávka starého kotle na tuhá paliva, je velmi pravděpodobné, že minimálně zvažujete přechod na plynové vytápění. Možná dokonce již máte historicky zřízenou, ale dosud nevyužívanou plynovou přípojku. To je ideální stav.

Kdy má význam propanové vytápění?

Ovšem budování zcela nového připojení k distribuční soustavě může být často stavebně komplikované i příliš drahé. A to může leckoho od vytápění plynem odradit. Řešení však existuje – není totiž závislé na distribuční síti, takže případné potíže s napojením odpadají. Jde o plyn dodávaný do zásobníku umístěného poblíž domu. Ten není nutné si kupovat – zákazníci si jej od dodavatele většinou pronajímají, čímž se vyhnou jednorázové vysoké investici.

Zásobník na kapalný propan je osvědčené řešení využívané hlavně v lokalitách mimo rozvody zemního plynu. Použít se ale může kdekoliv. Zda má kotel spalovat zemní plyn nebo propan, je otázkou pouze jednoduchého nastavení.

Stabilní cena LPG bez regulované složky

V současnosti se cena LPG pro domácnosti pohybuje kolem 2,90 Kč/kWh vč. DPH, dopravy a distribučních poplatků. Do ceny se nepromítá žádná státem regulovaná složka, nehrozí tedy její nárazové zvýšení jako před časem u elektřiny.

Kolik to bude stát?

V případě rodinného domu s vytápěnou plochou mezi jedním a dvěma sty metry čtverečními vychází investice do propanového vytápění v průměru i s DPH na více než 80 tisíc korun. Vyplývá to z kalkulace typizované investice, která zahrnuje vše až po kotel.

Nejprodávanějšími typy plynových kotlů jsou dle údajů společnosti Thermona, předního českého výrobce a exportéra, verze o výkonu v rozmezí 18 až 25 kW (80 % prodejů). Pořizovací cena kotle v této kategorii se u kotlů určených pouze pro topení v průměru vejde do 50 000 Kč, vč. DPH. V případě verzí vybavených integrovaným zásobníkem pro přípravu teplé vody cena i s daní šplhá k 75 000 Kč.

Více informací: Co obnáší přechod na propanové vytápění a jaká je počáteční investice