Oblíbené plynové grily spalují zkapalněný propan-butan (LPG), který je dodáván v tlakových láhvích. Ty jsou léty praxe prověřené a bezpečné, přesto není na škodu držet se určitých zásad při jejich využívání, které nedávno shrnul portál Blesk.cz.

Zkontrolujte plombu i datum revize

Plomba nebo fólie na ventilu deklaruje, že lahev před vámi nikdo nepoužíval, ale hlavně to, že byla lahev řádně naplněna. Láhev musí mít platnou tlakovou zkoušku. Datum poslední zkoušky by nemělo být starší než 15 let.

TIP: Co musí láhev splňovat, aby byla bezpečná?

Skladování

Láhve neskladujte v místnostech určených ke spaní, v prostorách nevětraných nebo pod úrovní terénu. Láhve rovněž nenechávejte na přímém slunci, popřípadě v rozpáleném autě na parkovišti.

Láhev neplňte na čerpačce

Hrozí nejen pokuta, ale přeplněná lahev může být nebezpečná. V případě přeplnění je totiž láhev více natlakovaná, protože se změnšil tzv. odpařovací prostor, který jinak eliminuje tlak vznikající teplotní roztažností plynu.

Pozor na poškození

Vyhýbejte se láhvím, které jsou orezlé, nebo mají poškozený límec, případně jsou promáčklé, nebo dokonce děravé. Při kontrole těsnosti lze využít detektor nebo pěnotvorný roztok. Vystačíte si ale i s obyčejnou mýdlovou vodou.

Více informací na portálu Blesk.cz: Pozor s propanbutanovými lahvemi: Neděláte při jejich užívání tyto vážné chyby?