V českých domácnostech podle odhadu odborníků stále dosluhují statisíce starých kotlů na tuhá paliva, které už zakrátko navíc nebude možné legálně provozovat. Pro mnohé může být nutná výměna starého kotle příležitostí přejít na modernější a „bezobslužný“ zdroj tepla. Tím může být zemní plyn. V Česku je ale nemálo lokalit, kde není přípojka plynu dostupná. Portál Finance.cz se zaměřil na to, jaké možnosti mají obyvatelé neplynofikovaných oblastí.
Nutná výměna starých kotlů
Podle Asociace podniků topenářské techniky bylo na začátku roku 2021 v provozu ještě 330 tisíc kotlů, které bude nutné odstavit. Náhradou starého kotle na tuhá paliva může být velmi úsporný a čistý zdroj tepla v podobě tepelného čerpadla, nabízí se však také využití LPG neboli propanu ze zásobníku, který není závislý na distribuční síti.
Kdy zvolit tepelné čerpadlo a kdy plyn?
Výhoda tepelného čerpadla je velmi úsporný a ekonomicky efektivní provoz. Počáteční investice do tepelného čerpadla a souvisejících technologií se ale šplhají do statisíců. Toto řešení je tak vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění. Starší nezateplené rodinné domy, u kterých velmi často teplo uniká zdmi i okny, potřebují vyrobit mnohem více tepla, a proto je pro ně nejvýhodnější plyn.
Propan – alternativa k zemnímu plynu
V neplynofikovaných lokalitách se však nemusíte omezovat pouze na elektřinu nebo tuhá paliva. Starý nevyhovující kotel lze i zde nahradit moderním plynovým vytápěním. Místo klasického zemního plynu ale kotel využívá LPG ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku, a je tedy nezávislý na distribuční síti.
Více informací, vč. souhrnu výhod a nevýhod propanového vytápění i tepelných čerpadel a možností čerpání dotací (Kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám) naleznete na Finance.cz: Čím nahradit kotel na tuhá paliva, když nemáte přípojku plynu?