Jak jsme vás nedávno informovali, čerpací stanice nově upozorňují na zákaz ručního plnění LPG láhví na stojanech čerpacích stanic. Zákazníkovi hrozí pokuta až 50 000 Kč, zatímco provozovateli čerpací stanice dokonce 3 000 000 Kč. Samotný zákaz ale žádnou novinkou není.

Ručně naplněná plynová láhev představuje nezanedbatelné bezpečnostní riziko. Plnění láhví na čerpacích stanicích, byť v rozporu se zákonem, ale není nic výjimečného. V posledních měsících se proto na necelé tisícovce míst, kde lze v Česku natankovat LPG, objevila nová upozornění na tento zákaz.

Proč je nebezpečné plnit láhve jinde než ve specializované plnírně, vysvětluje pro média Tomáš Chytráček, statutární ředitel společnosti Kralupol, předního dodavatele LPG, který zákaz plnění láhví na čerpacích stanicích kdysi inicioval.

Ručně naplněná láhev může být v lepším případě nedoplněná, takže zákazník platí za větší množství plynu, než ve skutečnosti dostal. Opravdu nebezpečné je ale její přílišné natlakování způsobené přeplněním.
„Plynové láhve se plní na předepsanou hodnotu, aby v láhvi zbyl volný prostor. Jedná se o bezpečnostní rezervu pro eliminaci tlaku vznikajícího při tepelné roztažnosti LPG. K přeplnění dojde snadno tím, že v plněné láhvi zůstane zbytek nespotřebovaného plynu. Na čerpacích stanicích se navíc plní LPG v litrech, zatímco do láhví v kilogramech. A poměr litru a kilogramu LPG není za různých teplot stálý, rozhodně není jedna ku jedné, ale jedná se přibližně o dvojnásobek,“ vysvětlil Tomáš Chytráček.

Více např na portálu Autobible.cz: LPG stanice nově varují před ručním plněním plynových láhví pod pokutou 50 000 korun. Zákaz ale žádnou novinkou není.