Za první tři čtvrtletí roku 2022 byly v Česku registrovány bezmála 3 000 nových vozidel poháněných zkapalněným ropným plynem (LPG). Dalších asi 4 900 bylo pro spalování LPG dodatečně přestavěno. V obou případech údaj výrazně předčil statistiky za celý loňský rok, který byl v tomto ohledu rekordní. Pokud by tempo registrací LPG vozů pokračovalo v posledním kvartálu stejnou dynamikou, na českých silnicích letos meziročně přibude o polovinu více nových i přestavěných LPG vozů.

Dle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) je LPG po benzínu a naftě nejrozšířenějším pohonem u nově registrovaných osobních vozidel. Za první tři čtvrtletí letošního roku eviduje SDA celkem 2 966 registrací nových vozidel poháněných autoplynem. To je o 80 % více než ve stejném období loni (1 647). S mírným odstupem následují bateriové elektromobily a plug-in hybridy. Výrazně pak zaostává pohon na stlačený zemní plyn (CNG).

TIP: Garáž.cz důkladně proklepla čtyřkovou Octavii na autoplyn aneb 2000 km v Octavii 1,5 TSI LPG

Zájem je o nové tovární vozy i přestavby na LPG

Tradičně je mnohem více osobních automobilů na spalování LPG dodatečně přestavěno úpravou benzínových motorů. Podle statistik Ministerstva dopravy (MDČR) bylo za tři letošní kvartály realizováno celkem 5 599 montáží i demontáží LPG i CNG systémů. Odborníci z České asociace LPG (ČALPG) odhadují, že čistě přestaveb na LPG se letos ke konci září uskutečnilo asi 4 900, což je meziročně téměř dvoutřetinový růst.

Rekord v počtu nových LPG vozidel

Celkově tak letos ke konci třetího čtvrtletí přibylo v Česku asi 7 900 „nových“ vozidel poháněných autoplynem. To je o tři čtvrtiny více než za stejné období roku 2021. „Počet nově registrovaných automobilů na LPG překonal již letos v červenci čísla za celý loňský rok. Totéž lze konstatovat o počtech přestaveb na LPG. Je tak jisté, že rok 2022 v tomto ohledu nastaví nový rekord,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG.

Podle ČALPG současná krize a drahá konvenční paliva ještě více akcelerovala zájem o pohon na LPG z předchozích let. „Letos je v každém čtvrtletí uvedena do provozu v průměru asi tisícovka nových vozů s tovární LPG zástavbou a více než 1 600 automobilů je na LPG dodatečně přestavěno. Tímto tempem se na konci letošního roku přehoupneme v součtu nových registrací a přestaveb přes 10 tisíc, což bude meziročně o polovinu více,“ odhaduje Ivan Indráček.

LPG si nadále drží výraznou cenovou výhodu. Dlouhodobě jeho cena osciluje kolem úrovně poloviny ceny benzínu. V posledních týdnech navíc benzín převážně zdražoval, přičemž cena LPG pozvolna klesala. Zatímco průměrná cena benzínu činí dle posledního šetření Českého statistického úřadu 41,75 Kč/l, LPG zlevnilo pod 18 Kč/l.