Za první tři čtvrtletí letošního roku se v Česku prodalo 1647 nových aut schopných jezdit na LPG už z výroby. Bylo to zhruba o 500 více než ve stejném období dosud rekordního roku 2015. Podle odhadu ČALPG bylo letos dalších zhruba 3000 aut přestavěno na pohon zkapalněným ropným plynem dodatečně a LPG se taky podle serveru Auto.cz stále drží před plug-in hybridy a elektromobily.

Podle údajů Centra dopravního výzkumu bylo letos od ledna do září registrováno celkem 7 182 nových osobních automobilů, které jsou v rámci Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM) považovány za „čisté“. Těmi se rozumí vozidla na plyn, elektromobily i hybridy a počet jejich nových registrací v uvedeném období meziročně vzrostl více než o polovinu.

Rekordní počet nových LPG vozidel

Zatímco na konci září loňského roku bylo evidováno 688 nových továrních vozů na autoplyn, letos to bylo už 1 647 vozidel. Dominantní postavení má v tomto segmentu Dacia, a to hlavně s modelem Duster, u Renaultu vede model Clio. Dosud nejvíce nových automobilů s LPG bylo za první tři kvartály registrováno v roce 2015, a to něco přes 1100, za celý rok 2015 pak stejně jako loni téměř 1300. Letošek tak překonal dosavadní rekord nejen za tři čtvrtletí, ale za celý rok 2015, respektive 2020 už ke konci srpna.

TIP: Češi letos rekordně registrují LPG vozidla

Se započtením přestaveb vede LPG

Větší část „nových“ automobilů na LPG vzniká dodatečnými přestavbami benzínových motorů s přímým i nepřímým vstřikováním paliva, kterých bylo od ledna do září letošního roku asi tři tisíce, odhaduje ČALPG dle statistik Ministerstva dopravy. Za první tři kvartály tak přibylo více než 4 500 vozů na LPG a autoplyn je tedy stále na prvním místě mezi „čistými“ pohony před plug-in hybridy a elektromobily.

Cena LPG je stále na polovině ceny benzínu

Ceny benzinu v Česku jsou nejvyšší za posledních téměř sedm let. Litr Naturalu 95 se podle společnosti CCS prodává v průměru za 35,81 koruny. Za naftu motoristé platí 34,51 Kč. Podle serveru mBenzin.cz se litr LPG prodává za ceny od 14,50 Kč do 17,90 koruny.

Více informací naleznete zde: Zájem Čechů o LPG je enormní. Nových registrací je za tři kvartály více než za předchozí celé roky