Z výzkumu agentury Ipsos zpracovaného v závěru loňského roku vyplývá, že využívání propan-butanu mezi českou populací je poměrně rozšířené. Pro 61 % je LPG relevantní – aktuálně ho používají (v různých formách) nebo by do budoucna zvažovali změnu vytápění domácnosti na propan.

Konkrétně tlakové LPG láhve někdy využívá 58 % populace. Pravidelných uživatelů je mezi Čechy 18 %. Přechod na tento způsob vytápění, který spočívá v instalaci plynového zásobníku, jenž je dle potřeby doplňován z autocisterny, by pak dle zmíněného průzkumu zvažovalo dalších téměř 5 % lidí.

Obliba LPG vozidel

Průzkum agentury Ipsos dále odhalil, že desetina české populace uvádí, že oni osobně nebo jiný člen jejich domácnosti vlastní automobil na LPG. Dalších 26 % by o takovém automobilu do budoucna uvažovalo (ať už koupí nebo přestavbou svého stávajícího vozu).

Obliba LPG pohonu je nyní velmi aktuálním tématem: V roce 2022 bylo registrováno nejvíc nových aut na LPG. Přestavby za rekordem stále zaostávají.

Zejména v poslední době význam LPG rostl

V kontextu energetické krize se zkapalněný propan osvědčil jako cenově stabilní zdroj energie pro vytápění domácností, ale i pro firmy, které v obavách z možného přerušení dodávek hledaly alternativu zemního plynu. Geopolitická situace totiž měla po zahájení ruské invaze na Ukrajinu na dostupnost i cenu LPG minimální vliv.

Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 v Česku využívá vytápění plynem ze zásobníku asi 23 tisíc domácností. Propan tedy zdaleka není řešením pouze pro odlehlé horské a příhraniční oblasti. Poslední sčítání lidu totiž také ukázalo, že nejvíce lidí bez plynové přípojky je v Jihočeském kraji, zavedený plyn zde má 46,4 % domácností. Podobná situace panuje i v kraji Středočeském, Libereckém nebo Královéhradeckém, kde se podíl bytů se zavedeným zemním plynem pohybuje mezi 56 až 57 %.

Termín pro odstávku starých kotlů se blíží

Od září 2024 začne platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Podle Ministerstva životního prostředí v tuzemsku zbývá vyměnit zhruba 150 tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva, někteří odborníci odhadují dokonce až 250 tisíc.

Příležitost pro přechod na propan

Odstávka starého kotle je příležitostí zvážit přechod z tuhých paliv na plyn. Díky LPG jsou přednosti plynového vytápění či vaření na plynu dostupné i pro neplynofikované lokality. LPG ale nabízí velmi variabilní využití. Pro běžný starší rodinný dům se hodí zásobník na 4 850 litrů, respektive 2,1 tuny LPG. Menší zásobníky na 2 700 litrů neboli 1,2 tuny zkapalněného propanu lze využít u rekreačních objektů, objektů s lepší tepelnou izolací nebo tam, kde si lidé přitápějí krbovými kamny či využívají fotovoltaiku.

TIP: Vyplatí se přejít na vytápění LPG?

Pro odběratele s nižší spotřebou plynu – typicky pro vaření, přitápění či ohřev vody – může dávat smysl si místo instalace zásobníku nechat vozit například 33kilogramové propan-butanové láhve.

Více informací přinesl mj. portál Ekolist.cz: Jak si vede LPG? Lidé nejvíce využívají zkapalněný plyn v láhvích, roste však význam propanových zásobníků pro vytápění.