Energetická krize zamíchala kartami tak, že vytápění čistým propanem ze zásobníku může leckteré domácnosti dávat větší smysl než tuhá paliva nebo zemní plyn, nemluvě o velmi drahé elektřině. Jak uvádí portál Stavitel.cz, instalace propanového zásobníku navíc může být levnější než nová plynová přípojka.

Z výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 vyplývá, že vytápění plynem ze zásobníku využívá v Česku asi 23 tisíc domácností. Zdaleka tedy nejde jen o odlehlé horské lokality nebo příhraniční oblasti. Cenově stabilní LPG, které se během plynové krize ani nedotklo stropu, jenž musel být zaveden pro zemní plyn, se stává zajímavým zdrojem energie pro širší okruh zákazníků.

Stabilní cena LPG

Cena propanu v posledních dvou letech pohybovala někde mezi 2 a 3 korunami za kilowatthodinu, a to včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků. Jde tedy o diametrálně odlišnou situaci než u zemního plynu nebo elektřiny.

Cena ale není jediný důvod, proč roste význam propanového vytápění. Pro mnoho domácností ve starších a energeticky více náročných domech nebude třeba tepelné čerpadlo, které je jinak vysoce efektivním zdrojem energie, optimální volbou při povinné odstávce starého neekologického kotle.

A připomeňme, že i v plynofikovaných oblastech se může vyplatit instalace propanového zásobníku. Vybudování zcela nové přípojky zemního plynu bývá nezřídka extrémně drahé.

Bezobslužné vytápění pro klidné stáří

Pro mnoho lidí ve zejména ve vyšším věku je nutnost výměny starého kotle také příležitostí zbavit se „špinavého“ zdroje tepla i námahy s nezbytnou přípravou a skladováním paliva. „Propan využívám hodně na topení i na ohřev vody. Je mi 70 let, hůře chodím, ale díky propanovému topení jsem soběstačná. Můžu tak zůstat doma a nemusím do domova pro seniory, protože s topením nemám starosti – žádné tahání dřeva, žádný popel atd. Každému důchodci na venkově bych propanové vytápění doporučila,“ uvedla Eva Hrubá z Dobříše, která letos přešla na propanové vytápění po odstávce starého kotle na tuhá paliva.