S povinnou odstávkou starých kotlů lidé stále více objevují možnost vytápění pomocí LPG. Přestože Česko patří k nejvíce plynofikovaným zemím v Evropě, nedostupnost distribuční soustavy zemního plynu není úplnou raritou. Nejčastěji lidé přecházejí na vytápění kapalným propanem ze zásobníku po odstávce starého kotle z uhlí. Desetina nových zásobníků vytápí také novostavby.

Jak uvádí portál TZB-info.cz, v Česku topí zkapalněným ropným plynem (LPG) dodávaným do zásobníku asi 10 tisíc domácností. S povinnou odstávkou starých kotlů však lidé tuto alternativu zemního plynu objevují stále více. LPG totiž umožňuje využívat výhody plynového vytápění i v oblastech, kde není dostupná distribuční soustava zemního plynu.

Kde má význam propanové vytápění?

Podle údajů Českého statistického úřadu je podíl obcí, kam není zaveden zemní plyn, velký hlavně ve Středočeském a Jihočeském kraji. V okresech Příbram, Rakovník, Benešov a Tábor dokonce není plynofikováno kolem 80 % obcí. Podobně je na tom také okres Pelhřimov na Vysočině. Právě v těchto lokalitách má plyn ze zásobníku význam.

Přechod na plyn

Pořizovat si jako náhradu starého zdroje tepla opět kotel na tuhá paliva, byť splňuje podmínky vyšších emisních tříd, nemusí být vždy optimální. Nákup kotle je pro domácnost dlouhodobou investicí a obvykle se předpokládá, že nové zařízení by mělo v domě fungovat klidně deset i více let. Kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, které je třeba letos v září odstavit, se běžně vyráběly přibližně do roku 2012. Povinná výměna se tedy vztahuje i na takové, které ani nemusejí být na konci své životnosti, a ještě mohly řadu let sloužit.

Zákon o ochraně ovzduší dal obecním úřadům rovněž možnost zakázat provoz nevyhovujících kotlů prakticky ihned a nečekat až na letošní rok. Proto například v Praze není možné topit uhlím v kotlích 1. a 2. tříd ani v lokálních topidlech už od loňského října. I když tak nové moderní kotle na uhlí všechny současné emisní parametry splňují, nemáte jistotu, že je bude možné v dalších letech provozovat nebo zda některé obce jejich provoz opět nezakážou s předstihem.

Propanové vytápění je vhodné i pro novostavby

Polovina všech domácností, které se loni rozhodly pro vytápění propanem, doteď topila uhlím, čtvrtina dřevem. Vyplývá to z údajů společnosti Primagas, podle kterých šlo v deseti procentech případů také o novostavby. LPG je totiž schůdným řešením i v rámci výrazně přísnějších energetických požadavků pro novostavby, které jsou platné od letošního roku.

Více informací naleznete na portálu TZB-info.cz: Lidé přecházejí na LPG nejčastěji po odstávce kotle na uhlí.