Redakce serveru Garáž.cz testovala zcela novou Octavii přestavěnou na LPG. Během cca měsíce s ní najezdila asi 2000 km a vozidlo důkladně proklepla. Celý test shrnuje seriál 3 článků, ve kterých se dozvíte, jaká je spotřeba a kdy se to vyplatí. Zjistíte, zda pro vůz na autoplyn existují nějaká omezení, jaký je vyžadován servis, popř. jak je to u nového vozu se zárukou a další cenné zkušenosti.

S cenami benzinu a nafty, které se přehouply 40 Kč za litr a jsou na rekordních úrovních, dává smysl zvážit přechod na levnější alternativu. Tou může být zkapalněný ropný plyn (LPG) neboli propan-butan. Běžně se používá též pojem autoplyn.

Výhodou je prověřená technologie i dostatečná infrastruktura. LPG čerpacích stanic je v Česku skoro tisícovka, zatímco běžných čerpaček s benzínem a naftou necelé 3 tisíce.

Hlavním lákadlem je však cena. Litr LPG totiž vždycky stojí zhruba polovinu ceny benzinu. S benzinem za 38 korun stojí LPG obvykle 14 až 16 Kč podle lokality. Když stál benzin 25 Kč, setkávali jsme se s LPG za 11 až 13 Kč.

Základní informace a první dojmy z LPG přestavby

Testovaná Škoda Octavia čtvrté generace má pod kapotou motor 1.5 TSI, do kterého je domontován pohon na LPG od italského výrobce Lovato. Systém Lovato Easy Fast D.I. je vyvinutý speciálně pro moderní motory s přímým vstřikováním benzinu. Aktuální ceníková cena přestavby této Octavie je včetně příplatků 43 000 Kč s DPH. V ceně je zahrnuta i montáž plnícího hrdla LPG schovaného elegantně pod víčko klasické nádrže vozu. Testované auto upravili ve strakonické společnosti AUTOGAS – CENTRUM, spol. s r.o., která se na přestavby specializuje bezmála tři dekády.

Kolik autoplynu a benzinu si Octavia vezme?

Motor 1.5 TSI je pružný a silný, a i když tu logicky při provozu na LPG dojde k mírnému poklesu výkonu (redakce Světa motorů změřila u tohoto konkrétního vozu o 7 kW a 16 Nm nižší parametry), není to nic dramatického.

Celkem redakce Garáž.cz s Octavií během testu ujela 1 977 km a spotřebovala 131,59 litrů LPG a zároveň také 39,27 l benzinu. Spotřeba LPG vyšla na 6,66 l/100 km a spotřeba benzinu na 1,99 l/100 km.

Octavia na LPG: Servis a záruka

Jedním z úskalí přestavby na LPG jsou povinné pravidelné revize zařízení, ale to se v celkových nákladech na provoz auta, které ročně najede třeba 30 000 km nebo i více, ztratí. Většinou se to totiž udělá v rámci pravidelného servisu.

Jak je to se servisem a hlavně zárukou, když si koupíte Octavii jako novou a necháte ji přestavět na LPG?