Někteří podnikatelé stále zbytečně tratí čas i peníze nákupem LPG z klecí kupříkladu na čerpacích stanicích. Dodavatelé LPG přitom poskytují pravidelným odběratelům závoz LPG láhví spojený s výměnou prázdných láhví za plné, což vychází až o pětinu levněji ve srovnání s nákupem u lokálních prodejců.

Propan-butan a dnes stále častěji čistý propan (LPG) v tlakových láhvích představuje sle serveru NaZeleno.cz zejména v současné energetické krizi například pro podnikatele v gastronomii ekonomicky zajímavou alternativu elektřiny.

Široké uplatnění LPG láhví

Běžné jej však využívají domácnosti, chataři, řemeslníci i kutilové nebo majitelé karavanů. Má význam zejména díky své nezávislosti na distribučních sítích, a proto se s LPG láhvemi setkáváme i při stavebních pracích nebo opravách silnic, ale i v gastronomii, a to zejména u provozoven, kde nebyla dostupná přípojka zemního plynu, u mobilních stánků s občerstvením a podobně. Velký rozmach zažívají dle informací dodavatelů v posledních letech například občerstvení s kebabem nebo pražírny kávy.

Menší firemní provozy stejně jako domácnosti nejčastěji využívají běžné 10kilogramové, případně větší 33kilogramové láhve. Novým trendem jsou láhve 5kilogramové, se kterými se dobře manipuluje a které se bez problémů vejdou například do plynových grilů. Přitom při plném výkonu při vaření vystačí jejich menší objem asi na 8 hodin.

Pravidelný odběr LPG láhví přímo od dodavatele

Při pravidelném odběru dává největší ekonomický smysl nastavit si závoz přímo dodavatelem. Přesto mnoho drobných podnikatelů stále řeší zásobování provozovny tím, že objíždějí lokální prodejce, typicky benzinky s klecí na tlakové láhve. Přitom závoz láhví přímo od dodavatele je levnější a výrazně pohodlnější. V případě vyšších odběrů ušetří zákazník až 20 procent ceny oproti nákupu v prodejní síti, šetří samozřejmě čas a vyhne se možným potížím s výměnou prázdné láhve.

Závoz spojený s výměnou prázdných láhví za plné není určen pouze firmám, ale může jej využívat jakýkoliv pravidelný odběratel. Příkladem je zákazník, který využívá tlakové láhve pro vytápění objektu, jako je chatka či mobilheim. Jediným omezením je minimální odběr dvou láhví měsíčně, což lze uskutečňovat i sezónně.

Novinkou je pak možnost expresního doručení LPG láhve do tří hodin od objednání a provedení platby. Více informací: Kde nakupovat plyn v láhvích? Levnější je přímý závoz a nově i e-shop.