Ve dnech 28. až 30. 8. 2020 se v areálu výstaviště PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech bude konat již 23. ročník automobilové výstavy Autoshow Praha. Akce se tradičně účastní i Česká asociace LPG (ČALPG), která se letos může pochlubit velmi bohatou expozicí. K vidění budou nové modely vozů jak s tovární úpravou na LPG, tak i vozy dodatečně přestavěné. Návštěvníci získají informace o veškerých výhodách LPG pohonu, ale též o novinkách v oboru, například o bioLPG vyrobeném výhradně z obnovitelných zdrojů.

LPG neboli autoplyn je stále s přehledem nejrozšířenějším alternativním pohonem. V provozu je více než 8 milionů vozidel v rámci Evropy a přes 170 tisíc v Česku. „Objevují se mírně zavádějící informace, které na základě počtů nových registrací staví LPG až na chvost mezi alternativami. Drtivá většina LPG vozidel ale vzniká přestavbami starších vozů. Loni tak v tuzemsku celkově přibylo více než šest tisíc LPG automobilů,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG.

Od loňského roku se na českém trhu navíc objevilo několik nových modelů s tovární LPG zástavbou u značek Renault a Dacia. V obou případech jde o tříválcový motor TCe s výkonem 74 kW, respektive 100 koní. „Na veletrhu budou na stánku asociace vystaveny dva tovární vozy na LPG a tři automobily dodatečně přestavěné. V prvním případě půjde o nové modely Dacie Duster a Sandero. U přestaveb bude k vidění Toyota Auris, Lada Vesta SW Cross a Lada 4×4 Classic,“ popisuje Ivan Indráček.

Cílem expozice ČALPG na letenském výstavišti je kromě ukázky konkrétních modelů LPG vozidel také srozumitelná informovanost o výhodách tohoto alternativního paliva a jeho potenciálu v oblasti snižování emisí. Jak uvádí loni publikovaný dokument Vize pro LPG, autoplyn již dnes díky plně rozvinuté stávající infrastruktuře a vysokému počtu vozů v provozu pomáhá znatelně snižovat produkci skleníkových plynů a může výrazně přispět ke splnění emisních cílů ve střednědobém horizontu.

Na českém trhu se navíc letos v červenci nově objevilo bioLPG, které je z hlediska uhlíkové stopy obecně až o 70 % šetrnější než klasické fosilní LPG. „BioLPG je po chemické stránce naprosto identický produkt jako LPG. Nejde tedy o žádnou příměs biosložek, nýbrž o emisně výrazně čistší variantu LPG vyrobenou z obnovitelných zdrojů, třeba z použitých rostlinných olejů,“ uzavírá Ivan Indráček.