Mobilní domy jsou ideální, rychlé a pohodlné řešení pro rekreační chatu, dočasné bydlení či malou kancelář. Bydlet v mobilheimu však jde i celoročně a mobilheimy jsou skutečně stále častěji využívány rovněž pro trvalé bydlení. Podle portálu Novinky.cz v loni výrazně rostl zejména prodej luxusnějších bazarových a nových mobilních domů, které si lidé skutečně čím dál častěji pořizují jako plnohodnotné bydlení.

Plyn z láhví nebo ze zásobníku

Mobilheim totiž může dle serveru Bydlet.cz zajistit cenově dostupné bydlení včetně vytápění a teplé vody. Ať už si pořizujete mobilní domek jako rekreační objekt, nebo pro trvalé bydlení, často můžete narazit na problém, že na daném pozemku nejsou rozvody zemního plynu. Zřízení přípojky přitom může být otázkou několika desítek tisíc korun. Pro rekreační mobilheim jsou vhodné 33kilogramové LPG láhve s čistým propanem, který na rozdíl od propan-butanu funguje i v mrazu. Je možné je spojit do baterie po dvou až osmi kusech, což zajistí nepřetržitý odběr energie pro vaření, vytápění i ohřev vody.

V případě mobilheimu určeného pro trvalé bydlení už dává smysl pořízení plynového zásobníku na LPG, respektive propan. Vytápění propanem ze zásobníku je úplně stejné jako u tradičního způsobu topení zemním plynem. Nákladově přitom LPG není výrazně dražší. Zatímco zemní plyn vychází v průměru na 1,70 Kč/kWh, propan v ideálním případě na 1,95 Kč/kWh. Náklady na propan jsou závislé na více faktorech než zemní plyn a doporučuje se nakoupit zásoby plynu v létě, kdy jsou ceny LPG stejně jako u tuhých paliv nejnižší.

Hypotéka na mobilheim

Relativní novinkou je možnost financovat mobilheim hypotékou. Donedávna mohl být na takový objekt poskytnut úvěr na bydlení pouze za předpokladu, že má přiděleno popisné nebo evidenční číslo. Účelově vázaný hypoteční úvěr lze však nyní použít rovněž na mobilní domky, pokud jimi klient řeší bytovou potřebu.