Několik desítek aut Dacia Logan ve verzi kombi jezdící na LPG je v Praze připraveno zahájit provoz taxislužby přes vlastní aplikaci na podobném principu jako Uber. Jde o chorvatskou taxislužbu Cammeo Group. Zprávu přinesl portál Novinky.cz.

Nástupní sazba bude činit 24 korun, kilometr jízdy vyjde na 8 korun a k tomu každá minuta strávená v autě vyjde zákazníka tři koruny. Minimální cena za krátkou jízdu „za roh“ vás přijde na padesátikorunu.

Dá se předpokládat, že cena pro Prahu bude startovní, protože v Chorvatsku Cammeo podle portálu Novinky.cz jezdí v přepočtu za 18 korun za kilometr a minimální cena za krátkou jízdu je 2,50 eura. Za projektem stojí v Česku dlouhodobě žijící bývalý profesionální basketbalový hráč Zoran Helbich, který ale pro Novinky.cz uvedl, že nepředpokládá, že se cena nějak výrazně upraví, jakmile se firma zavede. Provoz na LPG je podle něj levný a firma využívá výhodné leasingové podmínky i výhodné servisní služby.

Po Praze plánuje Cammeo expandovat do Varšavy, Vídně a Bratislavy.

Využití LPG dává smysl nejen z hlediska nákladů. Jde o alternativní ekologické palivo, které má zvláště ve městě nezanedbatelný přínos k čistotě ovzduší. Vyšší podíl vozidel na alternativní paliva je zásadní pro snížení emisí škodlivých plynů a prachových částic. Například elektromobily se prosazují jen velmi pomalu, zatímco v případě LPG lze již dnes využít prověřenou technologii s potřebnou infrastrukturou i fungujícím trhem.  LPG tak má zásadní význam pro snižování emisí v krátkodobém a střednědobém horizontu do doby, než se významně prosadí skutečně bezemisní alternativy. Nové bioLPG má navíc potenciál snížit emise CO2 až o 90 procent.