Navzdory tomu, že velkým tématem je v současnosti elektromobilita a mohlo by se zdát, že tento pohon dominuje, v reálném světě alternativních paliv to vypadá jinak. Zatímco elektromobilů je ve Česku podle Ministerstva dopravy registrováno asi 3000, například vozidel na LPG je dle kvalifikovaného odhadu České asociace LPG asi 170 000. Příčina je zřejmá. Cena LPG je ve srovnání s benzínem a naftou poloviční a investice do přestavby vozu na LPG se vám tak může vrátit i do roka.

LPG má na motor velmi příznivý vliv. Při jeho spalování totiž nedochází k vylučování a usazování karbonu, což výrazně prodlužuje životnost automobilu a snižuje nutnost oprav. Přejít na LPG však šetří nejen váš motor, ale i vaši peněženku. Počáteční investice se s prvními 30 000 ujetými kilometry obratem vrací zpět do vaší kapsy, což je při přepočtu na průměrný provoz vozidla v Čechách doba okolo jednoho roku.

Úspora za palivo i servis

Poté už jen doplňujete palivo dostupné na mnohých čerpacích stanicích a u pokladny platíte zhruba o polovinu méně než řidiči benzínových a dieselových vozů. Síť čerpacích stanic, kde je možné tankovat LPG se přitom neustále rozšiřuje. Dle posledních údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ze začátku roku 2019 jich v Česku bylo 950. Přitom např. plnicích stanic na CNG jen 173. Celkový počet veřejných čerpacích stanic v Česku pak dle MPO činil na začátku roku 3991.

Další výdaje ušetříte za olej. Interval výměny motorového oleje se prodlužuje, jelikož nedochází k jeho ředění.

Kalkulace úspory při přestavbě benzínového vozu na LPG

LPG je ekologicky šetrné palivo

Díky nízkým emisím, které vznikají při spalování LPG, si tento typ pohonné hmoty získal přívlastek ekologicky šetrné palivo. Každým ujetým kilometrem vypustí vůz na LPG o 29 gramů CO2 méně než benzínový motor. To dělá ročně nezanedbatelných 72,5 kilogramů uhlíku. Spalování LPG se obejde bez typického kouře obsahujícího saze, často vycházejícího z naftových nebo benzinových aut. Jízdu nedoprovází ani žádné pachy, což se také jeví jako značná výhoda.

I přes to, že je LPG ekologicky šetrné palivo, které je z pohledu emisí srovnatelné s CNG, vláda hodlá v novém zákoně podpořit jen CNG. Nově budou mít totiž vozy na CNG slevu na roční dálniční známku ve výši 500 Kč. Elektromobily pak budou mít dálnice úplně zadarmo.

Nevýhody LPG

Každá mince má dvě strany. I když má LPG mnoho výhod, je třeba připomenout i některé nevýhody. Jde hlavně o zákaz parkování v některých značených zónách, např. v podzemních garážích. Nutná je pak každoroční revize LPG vozidla.

Více informací naleznete zde: Jistota jménem LPG – jezděte levněji i ekologičtěji


Zdroj: Primagas