Portál Čistádoprava.cz publikoval zajímavé statistiky ohledně alternativních pohonů v rámci EU. Zatímco zájem o CNG vozy významně klesá, prodeje aut na LPG stále rostou. Největší podíl měla v prvním čtvrtletí hybridní vozidla.

V prvním čtvrtletí roku 2022 se zvýšil podíl hybridních vozidel na trhu a jejich podíl na celkovém prodeji osobních automobilů v Evropské unii činil 25,1 % (oproti 20,9 % v prvním čtvrtletí roku 2021). Prodej vozidel na zemní plyn (CNG) v EU pokračoval v klesajícím trendu a zaznamenal další dvouciferný pokles (-56,0 %), neboť snížení prodeje zaznamenalo mnoho trhů.

Zájem o LPG

Naproti tomu vozidla na LPG zaznamenala výrazný nárůst (+48,6 %) a v EU bylo zaregistrováno 67 717 kusů. Tento nárůst byl způsoben především dvoucifernými, a dokonce trojcifernými procentními přírůstky na všech čtyřech klíčových trzích: Německu (+287,7 %), Francii (+76,6 %), Španělsku (+41,5 %) a Itálii (+17,3 %).

TIP: Prodej LPG vozů se v prvním čtvrtletí ztrojnásobil. Bodují i přestavby

Cena CNG vs. cena LPG

„Pokud jde o narůst obliby LPG v porovnání poklesem trhu CNG vozidel, myslím, že tomu docela pomohla současná výrobní politika společnosti Dacia. Naopak u CNG si nelze nevšimnout, že většina evropských automobilek již této technologii příliš nevěří. Klíčovým faktorem v posledním roce však zcela jistě bude cena paliva. Zatímco cena CNG za poslední rok vzrostla v podstatě na dvojnásobek, u LPG je ten nárůst přeci jen nižší. Při současném vývoji cen pohonných hmot tak mohou prodeje LPG dle mého odhadu dále stoupat,“ komentuje aktuální statistiky plynových vozidel Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu.