Bez čtyř kusů rovná tisícovka. Taková je bilance do provozu nově zaregistrovaných vozů s pohonem na LPG v České republice během letošního prvního pololetí. Podle zpravodajského portálu Deník.cz se prodeje elektromobilů v prvním pololetí v porovnání se stejným obdobím loňska nezvýšily, LPG však zažívá renesanci.

Mezi alternativními pohony vede LPG

Pokud navíc započteme dodatečné přestavby benzínových motorů na LPG, kterých bylo za prvních 6 měsíců letošního roku necelé 2 tisíce, na českých silnicích přibylo téměř 3 tisíce vozů na LPG. Mezi „čistými“ pohony, se kterými počítá Národní akční plán čisté mobility (NAP ČM), tak přibylo nejvíce vozidel s pohonem na LPG. Autoplyn se tedy řadí na první místo před plug-in hybridy a elektromobily.

LPG vs. CNG

LPG momentálně v prodejích výrazně porážejí také nová auta s CNG, přestože ty nabízí třeba rovněž tuzemská Škoda. Jejich prodeje nejsou v současné době ani na poloviční úrovni jen nových továrních LPG vozů.

Na českých čerpacích stanicích se také letos prodalo o polovinu více bioLPG než za celý loňský rok.

Více informací o aktuálním vývoji a dostupnosti LPG motorizací naleznete v motoristické sekci AutoMix portálu Deník.cz: Prodeje aut na LPG rostou rychleji než elektromobilů. Nabídka je ale omezená.