Podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) došlo v loňském „koronavirovém“ roce k silnému propadu registrací nových automobilů. Navzdory tomu ale výrazně rostl celkový počet registrací nových vozidel s alternativním pohonem, a to hlavně vozidla na LPG (zkapalněný ropný plyn neboli autoplyn). Renault i Dacia totiž uvedly na trh několik modelů s tovární LPG zástavbou, současně byly asi 4 tisíce vozů na LPG dodatečně přestavěny.

I přes problematickou situaci vzhledem k omezením v souvislosti se šířením nemoci covid-19 byl loňský rok pro segment alternativních pohonů příznivý. Dle statistik SDA narostly registrace vozů s alternativním pohonem meziročně o 62 %. V absolutních číslech celkově stouply na 18 111 vozidel z loňských 11 172 vozidel. Výrazně vzrostl počet nových hybridů a také elektromobilů. Na druhou stranu vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) bylo meziročně zaregistrováno méně.

TIP: Auto.cz: Renesance LPG na českém trh automobilů

Nová vozidla na LPG

Zajímavý obrat nastal v segmentu LPG. Na českém trhu se totiž objevily nové tovární vozy na autoplyn. Jde o několik modelů značek Dacia a Renault, v obou případech se jedná o tříválcový motor TCe s výkonem 74 kW, respektive 100 koní. „Díky rostoucí nabídce se počet nových registrací vozů na LPG loni meziročně ztrojnásobil na 1 280. Stále však platí, že dominantní podíl na přírůstku LPG automobilů mají dodatečné přestavby starších benzínových vozů,“ říká Ivan Indráček, předseda České asociace LPG (ČALPG)

Mnohem více aut na LPG vzniká přestavbami

Celkový počet přestaveb za rok 2020 činí dle statistiky Ministerstva dopravy 4 423. Tento údaj nicméně vyjadřuje počet přestaveb ve smyslu montáží i demontáží LPG/CNG systémů. „Na základě námi provedených přestaveb lze odhadnout, že podíl demontáží se v posledním roce pohyboval kolem deseti procent. Reálný počet vozů, které byly v roce 2020 skutečně přestavěny na spalování LPG, tak činí přibližně čtyři tisíce,“ vysvětluje Ing. Evžen Procházka, technik strakonické společnosti AUTOGAS – CENTRUM, spol. s r.o., která se specializuje na přestavby vozů na LPG a CNG již více než 28 let.

Renault letos očekává ještě více nových vozidel na LPG

Trend z loňského roku by měl podle odborníků pokračovat i letos. „Obecně můžeme konstatovat, že registrace nových LPG vozů rostly výrazným tempem také v okolních státech, kde se loni přibližně zdvojnásobily. S prodejem pohonů LPG jsme tedy spokojeni. Zájem o ně evidentně roste, takže v Česku by se letos mohl počet registrací nových vozů na LPG dále navyšovat a přehoupnout se přes 1 400,“ odhaduje Radek Malý, marketingový manažer Renault Česká republika.

Registrace osobních vozidel s alternativním pohonem v roce 2020

Typ pohonuHybridLPGElektroPlug-in hybridCNG
Počet nově registrovaných vozidel10 6935 280*2 8661 9791 293

Zdroj: SDA a Ministerstvo dopravy
*Údaj je součtem počtu nových registrací dle SDA a přibližného počtu přestaveb dle Ministerstva dopravy.