Letos na podzim startuje poslední vlna kotlíkových dotací určených pro podporu pořízení nových zdrojů tepla pro domácnosti. Staré kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy zanedlouho již nebude možné provozovat. Ideální náhradou za starý kotel na tuhá paliva je plynové topení, které lze využít i v lokalitách, kde není možné připojení k distribuční síti plynu. Tématu se aktuálně věnoval deník Právo a server Novinky.cz.

V září a říjnu odstartuje ve většině krajů České republiky třetí a nyní už poslední vlna kotlíkových dotací, jejichž cílem je podpořit výměnu starých neekologických kotlů za moderní zdroje tepla. Podobně jako v minulých letech mohou domácnosti získat poměrně velkorysou státní podporu ve výši až 127 500 Kč na modernizaci vytápění.

300 tisíc starých kotlů

Stejně jako v předchozích letech se očekává velký zájem i letos. Zejména majitelé starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva by tak neměli otálet a žádost a všechny potřebné dokumenty si připravit a podat zavčas. Tyto staré kotle totiž bude možné používat už jen do září roku 2022. Poté již bude jejich provoz zakázán s hrozbou poměrně tučných pokut až do výše 50 000 Kč. Kotlů na výměnu je totiž v Česku stále velmi mnoho. Podle odhadů ČALPG jde o více než 300 000 starých a normám nevyhovujících kotlů na tuhá paliva.

Nemáte plynovou přípojku? Využijte zásobník na LPG

Kotlíkové dotace jsou vhodnou příležitostí k modernizaci vytápění v rodinných domech, například ke změně technologie vytápění z tuhých paliv na plynové. Vytápění plynem je totiž mnohem komfortnější a díky kondenzačním kotlům i velice úsporné. Plynové vytápění přitom není podmíněno připojením k distribuční síti plynu. S využitím zásobníků na LPG mohou využít dotaci také majitelé domů v lokalitách bez možnosti realizace plynové přípojky.