Dle portálu CNG.cz je aktuální cena stlačeného zemního plynu v průměru více než 69 Kč/kg. To odpovídá necelým 50 Kč/m3. Metr krychlový CNG představuje z energetického hlediska množství srovnatelné s litrem benzínu. Zemní plyn tak v současnosti vychází o dost dráž než benzín, jehož průměrná cena je nyní téměř 41 Kč/l.

Cena LPG je stabilní

Opačná situace je u paliva LPG, tedy zkapalněného ropného plynu. Jeho prodejní cena se sice zvýšila po vypuknutí války na Ukrajině o několik málo korun, ale průměrná cena se i nadále drží pod hranicí 20 korun. Většinou litr LPG stojí polovinu toho, co stejné množství nejprodávanějšího benzinu Natural 95. V poslední době je tento rozdíl ještě větší, aktuálně stojí LPG ani ne 18,50 Kč/l. „LPG není primárně závislé na Rusku a jeho cena tudíž není tak citlivá na geopolitickou situaci, jako je tomu třeba u zemního plynu CNG,“ vysvětlil pro Deník.cz Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.

TIP: Novinky.cz: Zájem o LPG stoupá. Autoplyn je o polovinu levnější než benzín

Výrazně přibylo nově registrovaných vozů i přestaveb

Právě nízká cena bez větších výkyvů je jedním z hlavních důvodů, proč obliba paliva znovu roste. Za prvních 6 měsíců letošního roku bylo v Česku dle údajů Svazu dovozců automobilů registrováno 1 985 nových vozů na LPG. Dále bylo realizováno více než 3 300 přestaveb benzínových motorů na LPG. „Zájem o montáže je kvůli vysokým cenám benzinu značný. V současné době objednáváme termíny přestavby na druhou polovinu října,“ uvedl v červenci Evžen Procházka, technik strakonické společnosti AUTOGAS – CENTRUM, spol. s r. o., která se specializuje na přestavby vozů na LPG a CNG bezmála tři dekády.

Celkově, po sečtení registrací nových vozů a přestaveb, tak na českých silnicích přibylo asi 5 300 vozidel na LPG, zatímco ve stejném období roku 2021 dosáhl tento počet asi 2 900 automobilů.