Zatímco elektromobily si cestu k zákazníkům stále hledají, LPG neboli autoplyn s převahou dominuje segmentu vozidel, které Národní akční plán čisté mobility považuje za alternativní pohony. LPG může pomoci překlenout období do přechodu na zcela bezemisní auta po roce 2035.

Jak uvádí na svém webu CNN Prima NEWS, Česká republika patří k největším „plynovým velmocím“ Evropy. V absolutních číslech zaujímá 8. místo v těsném závěsu za velkými zeměmi jako jsou Turecko, Polsko, Francie nebo Itálie.

Podle údajů Svazu dovozců automobilů bylo loni registrováno zhruba 4 000 nových vozidel na LPG, což představuje meziroční nárůst o 76 procent. V tuto chvíli ovšem nabízí tovární modely na autoplyn jen značky Dacia a Renault. Dalších 6 500 vozidel však bylo na LPG přestavěno.

Úspora provozních nákladů

Zájem o LPG roste spolu se situací na trhu s pohonnými hmotami. Například ještě před pár měsíci to bylo podle CNN Prima NEWS kvůli extrémnímu zdražování pohonných hmot, kdy nafta s benzinem atakovaly hranici 50 korun za litr, zatímco litr LPG se dlouhodobě pohybuje v průměru kolem 16,50 Kč a v budoucnu by tomu nemělo být jinak.

„Více než třetinu Dacií prodáváme s pohonem na LPG, od roku 2009 jich v Evropě jezdí už 600 000,“ pochlubil se dle webu CNN Prima NEWS na varšavském semináři o LPG šéfkonstruktér plynových Dacií Sergio de la Torre. Každých 100 kilometrů podle něj s autem s tovární vestavbou LPG uspoříte oproti benzinu 5 eur a celkově jsou náklady na provoz auta na plyn ve srovnání s benzinovým motorem dokonce o 40 procent nižší.

Výhody nových LPG vozidel

LPG je ekologické palivo, jehož přínos pro životní prostředí do budoucna posílí i širší využití bioLPG. S 50 litry LPG a 50 litry benzinu v nádržích se dojezd u nových Dacií na LPG může rovnat až 1 200 km. Plynové motory nekarbonují a mají klidnější chod. Současné LPG motory u nových vozidel vybavené sekvenčním vstřikováním plynu mají navíc o deset koní vyšší výkon než výhradně benzínová verze.

Často diskutovanou otázkou je bezpečnost, plynové nádrže umisťované běžně v místech pro rezervní kolo jsou extrémně odolné proti destrukci.

V Česku se LPG může pochlubit 980 čerpacími stanicemi, v celé Evropě jich je 35 000.

Více informací na severu CNN Prima NEWS: LPG překvapivým pohonem budoucnosti? Dacia slibuje výrazně nižší náklady i emise.