Jediným novým autem na CNG, které si můžete objednat, je už jen Volkswagen Caddy. V případě LPG zůstává nabídka lepší. U tuzemských dealerů tří značek je podle portálu Deník.cz v nabídce celkem šest typů.

Stlačený zemní plyn (CNG) zažil v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině doslova cenové šílenství. Na některých plnicích stanicích, kterých je v Česku asi 230, se prodával i za cenu 139,90 Kč/kg. To je totéž, jako by litr benzínu stál 100 Kč (ekvivalent litru benzínu je metr krychlový CNG a 139,90 Kč/kg odpovídá asi 99,90 Kč/m3). V současnosti se již cena CNG stabilizovala, přesto je nabídka nových vozů na CNG již značně omezená.

CNG končí

Škoda Auto již pouze dokončuje výrobu objednaných Octavií ve verzi G-Tec a další už objednat nebude možné. Jediným novým autem, které lze s pohonem CNG objednat, je už pouze Volkswagen Caddy.

Naproti tomu LPG zůstalo během energetické krize cenově poměrně stabilní, a to díky tomu, že jeho dodávky nebyly a nejsou primárně závislé na Rusku. Dle posledních údajů Českého statistického úřadu stojí autoplyn 15,45 Kč/l.

LPG zůstává v nabídce i v dalších letech

U tuzemských dealerů tří značek je k dostání celkem šest typů automobilů. Jak uvedl Deník.cz, jeden jediný (Panda) u Fiatu, tři jsou k mání v salonech Dacie a dva v těch s logem Renaultu. Oproti CNG mají výhodu v trvale nízké ceně, širokém rozšíření čerpacích stanic a zachovalou plnohodnotnou benzinovou nádrž v útrobách automobilu.

Koncern Renault přitom ujišťuje, že bude i v dalších letech auta s tímto alternativním pohonem nabízet.