Rekordní ceny zemního plynu způsobují návrat k vytápění tuhými palivy. Například cena palivového dřeva ale meziročně vyskočila na více než dvojnásobek, všímá si portál Finance.cz. Naopak LPG, respektive čistý propan, zdražuje ve srovnání s ostatními palivy minimálně. Na rozdíl od zemního plynu totiž nejsou jeho dodávky závislé na Rusku.
Čistý propan se tak stává ekonomicky výhodným palivem pro mnoho domácností i firem. Zatímco cena zemního plynu meziročně vzrostla několikanásobně a aktuální spotová cena na burze je dokonce na desetinásobku loňských hodnot, u topného propanu v zásobnících byl v prvním pololetí zaznamenán asi 40procentní cenový nárůst ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Dá se ale předpokládat, že zdražení propanu při celoročním srovnání bude výrazně nižší. Cena LPG totiž povyrostla zejména v závěru loňského roku spolu s inflací a cenami dalších komodit. Od té doby je stabilní.
Kolik stojí propan?
Díky cenové stabilitě se tak LPG nyní stává jedním z ekonomicky nejvýhodnějších paliv, které je navíc vhodné jak pro rodinné domy či menší (rekreační) objekty, tak pro menší firmy. Cena jedné kilowatthodiny energie se při využití čistého propanu dodávaného do zásobníku dnes pohybuje mezi 2,5 až 3 korunami, a to včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků.
Plynový zásobník si nemusíte kupovat
Nezanedbatelnou investici nicméně vyžaduje instalace propanového zásobníku, včetně projektu, souvisejících úprav pozemku či dopravy a napojení zásobníku na kotel. Samotný zásobník na propan si však není nutné kupovat. Dodavatelé LPG umožňují jeho pronájem za symbolickou cenu – zpravidla jednotky korun denně. Veškerý servis a revize jsou tak odpovědností dodavatele LPG.
- Více informací přináší portál Finance.cz: Po elektřině a plynu výrazně rostou i ceny tuhých paliv. LPG zdražuje minimálně.