Jak uvádí server Novinky.cz, zkapalněný ropný plyn, zkratkou LPG (Liquefied Petroleum Gas), je v Česku velmi dobře známým alternativním palivem. Oblíbené je zejména pro svou zásadně nižší cenu oproti benzínu či naftě, danou výrazně nižší spotřební daní, ovšem jeho benefit je i v nižších emisích CO2 na ujetý kilometr.

BioLPG – emisně čistá varianta fosilního LPG

LPG je sice ekologické, stále však fosilní palivo. Již ale existuje jeho emisně čistá varianta vyrobená z obnovitelných zdrojů s označením bioLPG. Na evropském trhu se poprvé objevilo předloni. První dodávka tohoto produktu z rotterdamské továrny společnosti Neste byla realizována v březnu 2018 pro SHV Energy. Jde o mateřskou společnost firmy Primagas, která v červenci realizovala první dodávku bioLPG na český trh.

Čtěte také:

10 otázek a odpovědí k Bio LPG. První „várka“ se na českých čerpacích stanicích objevila letos v červenci

Do Česka dorazilo bio LPG, slibuje ekologický provoz

Na český trh bylo dodáno prvních 15 tun Bio LPG. Z hlediska uhlíkové stopy může být až o 90 % šetrnější než nafta

V Česku můžete natankovat palivo ze zbytků jídla, které je o 90 % ekologičtější než nafta

Díky bioLPG může spotřebitel snižovat svou uhlíkovou stopu, aniž by musel investovat do nových technologií, vozidel nebo infrastruktury. Dle různých studií a v závislosti na konkrétní technologii výroby je z hlediska uhlíkové stopy bioLPG obecně o 40 až 70 % šetrnější než fosilní LPG a ve srovnání s dieselovým pohonem lze snížit emise CO2 o 50 až 90 %. BioLPG aktuálně dodávané na tuzemský trh je co do uhlíkových emisí oproti fosilnímu LPG dokonce o 83 procent šetrnější. Ve výsledku ale pochopitelně vždy záleží na poměru bioLPG a LPG, protože se oba produkty v praxi mísí.

Nejde o žádnou BIO příměs!

Podle odborníků z České asociace LPG (ČALPG) přitom nelze v žádném případě bioLPG chápat jako obdobu biosložek u konvenčních paliv, tedy benzínu a nafty. „BioLPG je po chemické stránce zcela identické s klasickým LPG, jediným rozdílem oproti klasickému LPG je způsob jeho výroby. Jde tedy o plyny propan, butan a jejich směsi. Je tudíž libovolně v jakémkoliv poměru mísitelné s klasickým fosilním LPG a v konečném důsledku jej může nahradit ze sta procent,“ vysvětluje Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG.

BioLPG vzniká výhradně z obnovitelných zdrojů

„Prozatím je bioLPG vyráběno zejména jako vedlejší produkt při výrobě HVO nebo z bioethanolu získaného ze zbytků jídla a cukrové třtiny, což je ostatně zdrojem aktuálních dodávek do tuzemska. Po roce 2020 se ale na trhu očekává postupný nárůst dodávek i cíleně vyráběného bioLPG. Nově se testují technologie na výrobu bioLPG z celulózové biomasy, tedy dřevěného odpadu, a lze předpokládat, že budou následovat i další způsoby výroby. Objem bioLPG vyrobeného výhradně jako vedlejší produkt totiž nebude schopen uspokojit rostoucí poptávku po palivu,“ popisuje Ivan Indráček.