Takzvané zelené plyny mohou být slibnou energetickou technologií, která je šetrná k životnímu prostředí. Jde o verze již využívaných plynných komodit – LPG (zkapalněný ropný plyn), zemní plyn neboli metan (CNG) a vodík –, které jsou však vyráběny z obnovitelných zdrojů. V loňském roce jsme se tak již mohli na trhu setkat s pojmy jako bioLPG či bioCNG.

Jak uvádí web Nazeleno.cz, jako takzvané zelené plyny se označují plynná paliva vyrobená synteticky. Nejde tedy o fosilní paliva, jejichž spalování má negativní vliv na zemské klima. Očekává se, že „zelené plyny“ budou jedním z klíčových prvků v přechodu k uhlíkově neutrální energetice. I Česku by mohly pomoci s větším využití obnovitelných zdrojů energie.

BioLPG neboli ekologický propan-butan vyrobený z obnovitelných zdrojů

Jedná se o běžnou směs kapalného propanu-butanu, která ale nevznikla tradiční cestou rafinace ropy, ale speciálním technologickým procesem z organického odpadu. Tím jsou v současnosti hlavně rostlinné oleje. Co je ale zajímavější, je možná výroba bioLPG z celulózy – tedy běžného rostlinného odpadu. Technologie je už téměř zvládnutá a s touto výrobou se v blízké budoucnosti počítá.

TIP: BioLPG: 10 otázek a odpovědí

BioLPG se již několik let vyrábí a běžně dodává do distribučních sítí například v Holandsku a nedávno se začal nabízet také u nás. V tuto chvíli bývá k dostání na čerpacích stanicích na severní Moravě. Nijak ho ale samozřejmě nepoznáte. Obvykle se tento zelený plyn přidává do běžné směsi propan-butanu, protože jde z chemického hlediska o naprosto totožnou komoditu.

Více naleznete v článku BioLPG, bioCNG, vodík – „zelené plyny“ jako budoucnost energetiky.