Portál iDnes.cz přinesl zajímavou zprávu o tom, kolik se v Česku loni prodalo bioLPG z obnovitelných zdrojů. To je k dostání na přibližně 60 čerpacích stanicích v regionu severní Moravy. Celkem bylo do konce roku 2020 prodáno 33 tun bioLPG, což odpovídá výtoči běžné čerpací stanice LPG.

Klasického zkapalněného ropného plynu LPG se ve formě plynu pro automobily – tedy autoplynu – v ČR ročně prodají desítky tisíc tun. Nové výrazně ekologičtější palivo na český trh dodává společnost Primagas, a to z plnírny a distribučního centra v Horní Suché na Karvinsku.

Výrazně nižší uhlíková stopa

Firma připomněla, že produkce klasického LPG je závislá na fosilních zdrojích, protože se získává jako vedlejší produkt při rafinaci ropy nebo při těžbě zemního plynu. BioLPG se proti tomu vyrábí z obnovitelných zdrojů, v případě plynu loni dodaného na český trh ze zbytků jídla a cukrové třtiny použitých primárně na výrobu bioetanolu. „V Česku se bioLPG poprvé objevilo loni v červenci a do konce loňského roku se ho na čerpacích stanicích prodalo 33 tun. To řádově odpovídá množství LPG, které ročně prodá běžná čerpací stanice LPG,“ řekl generální ředitel Primagasu Jiří Karlík.

Propan-butan získaný z obnovitelných zdrojů se přimíchává do celého objemu zkapalněného ropného plynu pro daný trh. Jde totiž z chemického hlediska o totožnou komoditu. V budoucnosti mohou obnovitelné zdroje při produkci LPG zcela převládnout. „Čím větší bude podíl bioLPG, tím více se omezí produkce skleníkových plynů. I když je LPG ekologičtější alternativou konvenčních paliv, průměrná uhlíková stopa bioLPG loni dodaného na český trh byla ještě o 79 % nižší než u fosilní varianty, což je výrazný posun v omezování produkce škodlivých emisí,“ doplňuje Jiří Karlík.

Více informací:

Na severu Moravy začali prodávat palivo LPG z obnovitelných zdrojů

V Česku se pomalu rozjíždí prodej bioLPG

V Česku se loni prodalo bioLPG v objemu, který odpovídá ročním prodejům běžné LPG čerpací stanice