Celkový počet veřejných tankovacích míst se v Česku letos poprvé dostal přes 4 000, což je nový rekord. Zatímco však počet standardních čerpacích stanic s prodejem benzínu a nafty v Česku stagnuje, síť LPG stanic neustále roste. Na konci září bylo v Česku evidováno celkem 2 831 standardních veřejných čerpacích stanic a k tomu 955 čerpacích stanic LPG. Plnicích stanic CNG je v Česku 186. Údaje vyplývají z Evidence čerpacích stanic pohonných hmot v ČR. Aktuální statistiku publikovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na začátku října.

Širší nabídka paliv na stávajících pumpách

Počet míst, kde lze natankovat palivo, je v Česku aktuálně činí 4 006. Neznamená to ale větší hustotu sítě čerpacích stanic. Jejich evidence se vytváří na základě vlastníka, zvláště u veřejných LPG stanic často umístěných v areálech standardních pump tak dochází k tomu, že na jedné adrese bývají evidovány dvě čerpací stanice. S rozšiřující se sítí LPG stanic se tak dá předpokládat, že takových případů bude přibývat. Hustota čerpacích stanic v Česku patří k nejvyšším v Evropě, takže než aby se zvyšovala, bude se spíše rozšiřovat nabídka různých paliv na stávajících benzínkách.

LPG je logickou volbou

V žebříčku alternativních paliv LPG jednoznačně dominuje. Hlavní předností propan-butanu je, že na rozdíl od jiných alternativ již disponuje prověřenou technologií, infrastrukturou i fungujícím trhem. S patřičnou podporou by mohl jeho podíl na trhu dále růst až na pět procent, což by již v krátkodobém a střednědobém horizontu pomohlo výrazně omezit emise z dopravy. LPG neboli autoplyn však nemá ambici ostatní alternativní pohony nahradit. Dokud se ale více neprosadí vozidla s nulovými emisemi, což je dlouhodobá záležitost, je LPG logickou volbou.